Rozumím potřebě člověka hloubat o vyšším smyslu dění. Tato potřeba je v moderní době přetavena na příklad do zákona přitažlivosti, zkratkování východních nauk ve smyslu "karmy" nebo do víry ve schopnosti vesmíru plnit přání. Beru tyto myšlenky spíš shovívavě, někoho po tragédii ale můžou vysloveně deptat.
Není asi potřeba být vysokoškolsky vzdělaný historik, aby každý věděl, že dějiny lidstva jsou plné utrpení, válek a brutálního násilí. Není přece možné uvažovat tak, že každý v životě dostane, co si přeje, zaslouží nebo co přitahuje. Copak si 6 milionů Židů včetně dětí zasloužilo zplynovat? Za tento epický příklad monstrózních zločinů 20. století si každý může dosadit nějaké jiné zvěrstvo, které ho napadne. Nemusíme ani sahat po největších hrůzách staletí, můžeme zůstat u běžného života. Co všichni rodiče, kterým nešťastně zemřely děti? Co někdo, kdo ztratil nejbližšího trestným činem druhého člověka? Co někdo, kdo vinou jiného přišel o zdraví? Copak každý, komu se stalo něco hrozného, si to zasloužil, přál nebo si to přitáhl? Touto optikou bychom tedy museli připustit, že každý, komu se nic hrozného nestalo, žil příkladně a bezvadně rozuměl tomu, jak věci fungují. A to přece není pravda. Tyto úvahy mohou křehkého člověka po traumatu dramaticky poškozovat. Ničemu nepomohou ani rozvinuté teorie o cestování duší, o výběru osudu před narozením, o karmických životech a podobné duchovní nauky vycházející tu z východních náboženství, tu z ezoterismu, tu z kombinace všeho. Pokud někomu po tragédii takové teorie přijdou vhod, spíš je objeví sám a začne o nich mluvit jako první. Nutit je z pozice toho, kdo je zdravý a v pořádku, je vysloveně netaktní.
Každý, kdo prošel očistcem, se musí vyrovnat s nejrůznějšími myšlenkami i bez připomínek druhých. Někdo může najít ve své tragédii impuls ke změně a začne dělat něco jinak. Někdo tragédii využije a vezme si z ní to nejlepší, co nabídla. Hodnocení ale druhému nepřísluší a soukromě ho vnímám v lepším jako znak hlouposti, v horším zla.
Osobně jsem se, a o tom jsem již psala v prvním díle, rozhodla si vzít z té události to nejlepší, co mi nabídla. V mém případě se jednalo o opravdu dlouhou pracovní pauzu, první takhle dlouhou přestávku od mých šestnácti let, a možnost se rozhodnout, zda se ke svému oboru ještě vůbec někdy vrátím. S tím se přirozeně pojila šance začít se věnovat jiným věcem, odpočinout si, protřídit své okolí. Tuto možnost jsem dostala zrovna v době, kdy pandemii kovidu byly čtyři měsíce, nikdo nevěděl, co bude. Pracovala jsem jako ředitelka jednoho z největších pražských festivalů a přizpůsobovali jsme se každým dnem novým informacím a situaci, nebylo to jednoduché a nikdo nevěděl, kam se event a zábavní byznys bude ubírat. Nedá se tedy říct, že by pauza přišla v nevhodný okamžik. Umím si ale živě představit, že pro někoho jiného, kdo zrovna rozjel vysněný podnik nebo má půlroční dítě, by takový úraz žádnou příležitost nenabídl a bylo by to pouze a jenom strašné. V tom jsem měla štěstí.
Za štěstí považuji i celý průběh svého úrazu. Kdyby mi ten vlak narazil kamkoli jinam, pravděpodobně by ztráta byla katastrofální – přišla bych o končetiny, hybnost nebo část mozku, což by znamenalo smrt. To, že mi nárazník narazil do obličeje, bylo pro mě šťastné, protože mi byla sice poničena tvář, ale všechno ostatní mám. Zejména jsem velmi vděčná, že mi přes to všechno zůstaly oči. To je přímo zázrak. Vůbec se ale nedomnívám, že to má jiný význam než takový, že jsem měla štěstí v neštěstí.
Nikdy mě ani nenapadlo se ptát, proč zrovna já a tuto otázku v případě neštěstí považuji obecně za velmi sobeckou. Podle mě obsahuje totiž rovněž podotázku – a proč ne někdo jiný? Takhle ale přece není správné uvažovat. Nikdo bychom neměl přemýšlet nad tím, že by si někdo jiný zasloužil nehodu víc, nebo kdo by měl být nemocný a kdo zdravý, komu by se mělo spíš stát něco hrozného atd. Takové přemýšlení považuji za zhoubné. Podle mě se takové věci prostě dějou. Některé nepříjemnosti zdravotního charakteru můžeme podporovat svým životním stylem a svými zlozvyky, ale některé věci se prostě stanou, protože jsme ve špatný čas na špatném místě. Úplně stejně jako se dějou šťastné věci, protože jsme ve správný čas na správném místě. Osobně si nemyslím, že tyto události něco nebo někdo řídí. Život lidí na zemi v celém časovém horizontu od začátku do konce, který se ještě nestal, je tak složitý organismus, že nevěřím tomu, že se v něm prostě nedějou chyby a omyly jako v každém jiném složitém systému. Jakékoli jiné vysvětlení, které mi bylo v životě nabídnuto, se nedá aplikovat na celou škálu otázek a tím je pro mě vyloučené.
Rozhodně se však alternativním myšlenkovým směrům nevysmívám. Sama jsem měla zážitek, o kterém uvažuji jako o duchovním a který přesahuje moje chápání. Podrobně jsem ho popisovala v prvním díle ve třetí kapitole s názvem „Co se vlastně stalo“. Nemohu tedy sama říct, jestli je vše na světě jen fyzické a chemické nebo zda existuje duchovní, vyšší rozměr života. Mám na to svůj názor, kterým nebudu čtenáře zatěžovat, ale nic o tom doopravdy nevím. Píšu o těchto momentech proto, že pro pacienta jsou úvahy tohoto druhu, které přicházejí zvnějšku, potenciálně škodlivé a je potřeba s nimi být opatrní. Je úplně něco jiného rozebírat náboženské nauky s kamarády na kávě nebo je tlačit člověku, který sotva přežil vlastní smrt.
Podobně přistupuji i k tomu, jak se s nepřízní osudu vyrovnat. Bylo jen a pouze mojí volbou se s ní vypořádat a projít jí hrdě a s hlavou vztyčenou. I když jsem zažila různá selhání, zklamání, stud a vztek zejména sama na sebe, tak jsem se rozhodla se nevzdat, nepodvolit, neohnout a zároveň nezapšknout, nezatvrdnout, nevyschnout radostí a jiskrou, nestát se zlou, která by jiným záviděla. Jak snadné by bylo závidět krásným dívkám jejich krásu a mládí a stát se jedovatou zmijí. Ale to je prohra. Život není jen o mládí, kráse, úspěchu, o tom být na vrcholu. Život má mnoho rovin a já jsem si svůj čas mládí, krásy a vrcholu dosyta a opravdu hojně užila. Nyní přišel čas, kdy mohu konečně klidně dýchat, někomu už mohu třeba poradit nebo být oporou, protože mnou už starosti mládí nezmítají, a přitom je ještě jasně vidím.
Taková je moje optika, kterou se snažím na svět dívat. Vnímám sebe jako architekta svého příběhu, a i když mi tam občas něco foukne nebo se objeví blesk z čistého nebe a celou stavbu mi rozstřelí na kusy, pořád jsem to já, kdo má tu moc ji postavit znovu, rychleji a odolněji. To je volba, kterou každý den dělám. To je způsob života, který jsem zvolila. Není to věc, která by se stala díky úrazu a není to to dobré, co zlé přineslo. Ne. To já jsem ten, kdo tento průběh volí ze všech průběhů, které bylo možno zvolit. Jsme to my, kdo můžeme věcem, které se nám stanou, dát význam. Dát svému životu smysl je naše rozhodnutí.